سنجش میزان بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین+ ۴ ابزار کاربردی

در یک تعریف کلی، بررسی بهره‌وری همان سنجش میزان کارایی و استفاده بهینه از سرمایه موجود مانند تخصص، مهارت، زمان، تجربه، پول و غیره در یک کسب و کار است. آنچه که برای هر کسب و کاری به خصوص کسب و کارهای آنلاین لازم و ضروری است، سنجش میزان
با ما در ادامه همراه باشید
این مطلب توسط تیم محتوا میرکاوب و به قلم آرزو مظلوم ساکی نوشته شده است.
تاثیر سنجش بهره وری بر توسعه کسب و کارهای آنلاین

در یک تعریف کلی، بررسی بهره‌وری همان سنجش میزان کارایی و استفاده بهینه از سرمایه موجود مانند تخصص، مهارت، زمان، تجربه، پول و غیره در یک کسب و کار است. آنچه که برای هر کسب و کاری به خصوص کسب و کارهای آنلاین لازم و ضروری است، سنجش میزان بهره‌وری است. زمانی که سوددهی حاصل از میزان کارایی و فعالیت‌های یک کسب و کار نسبت به سرمایه صرف شده بیشتر باشد، بدین معناست که شرکت از بهره‌وری قابل توجهی برخوردار است. سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، این امکان را به صاحبان مشاغل می‌دهد تا رویکرد بهتری نسبت به نقاط قدرت و ضعف فرایند کاری خود داشته باشند. در ادامه با ما همراه باشید تا شما را با شیوه‌های مختلف سنجش بهره‌وری آشنا کنیم.
در این مطلب می‌خوانید:

تعریف بهره‌وری
اهمیت سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین
شیوه‌های سنجش بهره‌وری
۴ ابزار کاربردی برای سنجش بهره‌وری
هفت تئوری کاربردی برای افزایش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین
استفاده از ابزارهای بهره‌وری آنلاین

 

تعریف بهره‌وری

بهره‌وری یا Productivity، از جمله مفاهیم مرتبط با علوم اقتصاد است که به میزان درآمد و بازده کاری با توجه به در دست داشتن سرمایه، نیروی انسانی، زمان و یا هر منبع دیگری اشاره می‌کند. در واقع حرف کلی بهره‌وری، ارتباط میان مصرف و تولید خلاصه می‌شود. به عبارتی بهره‌وری را می‌توان واحد سنجش بررسی میزان کارایی فعالیت‌های سازمان‌ها، شرکت‌ها و یا حتی در کسب و کارهای آنلاین عنوان کرد. آنچه که ما در این مطلب بیش از هر چیز بر آن متمرکز هستیم، بررسی فرایند تولید و سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین است.
در تعریف دیگر، بهره‌وری معمولا به سود حاصل از میزان یا حجم محصولات و یا خدمات عمده‌ای که توسط شرکت ارائه داده می‌شود، تعریف شده است.

اهمیت سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین

بررسی بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، سبب ایجاد یک سری تغییرات جزئی و یا حتی بنیادی برای رسیدن به نتایج بهتر، در کل سیستم کارایی یک شرکت است. در واقع با توجه به بررسی‌های انجام شده، نه تنها تصمیم گیری‌ها برای صرف هزینه‌های درون سیستمی راحت‌تر می‌شود، بلکه اثر بخشی و میزان کارکرد کارکنان را نیز مشخص می‌کند. از طریق سنجش بهره‌وری، می‌توان به راحتی میزان کارایی را مشخص کرد. علاوه بر آن آنچه که در سنجش بهره‌وری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، سود ناشی از کارایی کسب و کارهای آنلاین می‌باشد. معمولا نرخ برگشت سرمایه و درصد میزان بازدهی خدمات کل را می‌توان معادل سود دانست.

شیوه‌های سنجش بهره‌وری

برای سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، کافیست که به ۴ پارامتر اصلی یعنی میزان سوددهی، فرایند کاری، بازخورد مشتریان و نظارت بر پیشرفت کارکنان متمرکز باشید. در ادامه به توضیح مختصر هر یک از موارد می‌پردازیم.

۱- میزان سوددهی

هر زمان که میزان درآمد یک کسب و کار در برابر میزان سرمایه هزینه شده برای ارائه کالا و خدمات بالاتر باشد، یعنی آن کسب و کار به سوددهی رسیده است. تمرکز بر سوددهی، یکی از عوامل اصلی برای سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین است.

۲- فرایند کاری

از دیگر رویکردهایی که می‌توان برای بررسی بهره‌وری در نظر داشت، توجه به فرایند کاری است. در این شیوه مدیران توجه کمتری به انجام وظایف در زمان مشخص دارند و در برابر، بر روی تکمیل خدمات نهایی متمرکز هستند. شاید نیاز باشد تا پروژه‌ها به بخش‌های کوچکتری تقسیم شوند تا کیفیت بهتری داشته باشند. در نتیجه انجام وظایف کوچکتر به نتایج بزرگ و پروژه نهایی ختم می‌شود.

اثربخشی مستلزم آگاهی و تعاملات موثر با عوامل محیطی است

۳- بازخورد مشتریان

بازخورد و میزان رضایت مشتریان از دیگر پارامترهای اصلی برای سنجش پیشبرد بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین است. تعامل سازنده میان کارکنان و مشتریان سبب می‌شود تا مدیران رویکرد دقیق‌تری بر فرایند کاری داشته باشند. اگر دقت کرده باشید در بسیاری از سرویس‌های خدماتی، امکان تماس برای مشتریان با کارکنان اعمال می‌شود که در نهایت اپراتور، میزان رضایت مشتری را نسبت به پاسخ دهی کارمند درخواست می‌کند. بدین ترتیب میزان سنجش رضایت مشتریان نسبت به نحوه ارائه خدمات انجام می‌شود.

۴- نظارت بر پیشرفت کارکنان

توجه به میزان پیشرفت کارکنان این امکان را به وجود می‌آورد که در صورت لزوم تغییراتی در عملکرد سیستم ایجاد شود. معمولا مدیران حرفه‌ای بر روی افزایش مهارت کارکنان خود متمرکز هستند. بررسی روزانه عملکرد کارکنان، همکاری تیمی، چگونگی روند کاری، مقایسه میزان کارایی کارکنان با یکدیگر همه در این عنوان جای می‌گیرند.

۴ ابزار کاربردی برای سنجش بهره‌وری

در این بخش به توضیح مختصری درباره ۴ ابزار کاربردی که بسیار در سنجش بهره وری کسب و کارهای آنلاین به کار می‌آید، را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱- ابزار ترلو Trello

یکی از رایج‌ترین ابزارهای کاربردی برای سنجش میزان بهره وری در کسب و کارهای آنلاین، ابزار ترلو است. شما به عنوان یک مدیر کسب و کار با اجرای این برنامه می توانید تعداد بسیاری از اعضاء مجموعه را به صورت نامحدود دعوت کنید و پروژه‌های هر یک از اعضای را به صورت دقیق و منسجم در فهرست کاری قرار دهید. ناگفته نماند که ترلو برای هر پلتفرمی به راحتی سازگار است.

معایب ترلو

۱. محدودیت در آپلود فایل تا ۱۰ MB
۲. داده‌ها در ترلو پشتیبانی نمی شوند و با از دست دادن اطلاعات، امکان برگشت داده‌ها نخواهد بود.

۲- ابزار Slack

از دیگر نرم افزارهای کاربردی در زمینه مدیریت پروژه، برنامه اسلک است که می‌تواند جایگزین مناسبی برای ایمیل باشد. از جمله ویژگی‌های این ابزار می توان به مکالمه و یا چت گروهی کاربران اشاره کرد. علاوه بر آن کاربران و یا مدیران می‌توانند اطلاعات مورد نیاز را در این برنامه وارد کرده و به اشتراک بگذارند. ناگفته نماند که هزینه نرم افزار اسلک برای کسب و کارهای کوچک رایگان است اما اگر به دنبال استفاده از امکانات بیشتر این ابزار هستید، می‌توانید از نسخه‌های پولی این ابزار نیز بهره مند شوید.

۳- ابزار ایمیل مارکتینگ

ایمیل مارکتینگ را می‌توان یکی از هدفمندترین ابزارهای سنجش بهره وری در کسب و کارهای اینترنتی دانست. ایجاد گزارش‌های تحلیلی کمپین، اتوماسیون منظم کاری و همچنین ارسال ایمیل‌های شخصی سازی شده از جمله ویژگی‌های شاخص ایمیل مارکتینگ محسوب می‌شود. معمولا سیستم‌های بازاریابی از نوع ایمیلی با استقبال بیشتری روبرو هستند و این به دلیل کارایی آسان و سرعت عمل بالاست.

۴- ابزار گوگل آنالیتیکس

شما می توانید از طریق ابزار گوگل آنالیتیکس به راحتی منابع ترافیک سایت خود را مشاهده کنید. علاوه بر آن با استفاده از این ابزار قادر خواهید بود که چگونگی میزان فروش خود را رویت کرده و حتی بهبود بخشید. همچنین فرایندهای پرداخت و سبد خرید سایت خود را می‌توانید مورد بررسی و ارزیابی قرار دهید.

 

هفت تئوری کاربردی برای افزایش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین

 

تئوری اول: برنامه‌ریزی بازاریابی

از کجا شروع کنیم؟ به کجا می‌خواهیم برویم؟ چه رویکردها و اهدافی از راه اندازی یک کسب و کار آنلاین داریم؟ از چه محصولات و یا خدماتی را می‌خواهیم ارائه دهیم؟ چه نوع استراتژی‌های بازاریابی برای پیشرفت کسب و کارمان در نظر داریم؟ داشتن یک برنامه‌ریزی منسجم به شما کمک می‌کند تا بتوانید بهره‌وری شرکت خود را بیش از گذشته افزایش دهید. بازاریابی، پلی است میان کسب و کارهای اینترنتی و محیط خارج از آن. در برنامه‌ریزی بازاریابی، باید نیازهای مصرف کنندگان مطالعه شود. به عبارتی برنامه‌ریزی بازاریابی، محیط را مورد بررسی قرار داده و فرصت‌ها یا تهدیدات بازار را مشخص می‌کند. توجه داشته باشید که فرایند برنامه‌ریزی بازاریابی، از مشتری شروع می‌شود و به مشتری ختم می‌شود.

تئوری دوم: بررسی بهبود سایت

تمام صاحبان کسب و کارهای آنلاین، بایستی هر چند وقت یکبار، میزان بهبود سایت خود را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. به روز رسانی سایت با تولید محتواهای کاربردی اعم از محتواهای متنی، تصویری و یا ویدیویی این امکان را فراهم می‌کند تا سایت پر بارتر به نظر برسد. شاید نیاز به ایجاد تغییراتی مانند افزونه چت آنلاین و یا ارتباط آنلاین با مشتریان یا سایر تغییرات در بهبود سایت موثر باشد.

تئوری سوم: تجزیه و تحلیل رقبا

بررسی وب سایت‌های رقبا از دیگر مواردی است که می‌توان برای پیشبرد کارهای خود از آن استفاده کرد. ببینید که چه عواملی در وب سایت‌های دیگر وجود دارد که وب سایت شما فاقد آن است. تحلیل پیشبرد وب سایت‌های دیگر و کارکرد آنها سبب می‌شود که چند قدمی از رقبایتان جلوتر بیفتید.

برنامه ریزی+ اجرا+ بازنگری= بهره وری

تئوری چهارم: مدیریت بهینه برای بهبود کارایی

هر کسب و کاری نیاز به یک مدیر ثابت قدم و مطمئن دارد. مدیریت زمان، مدیریت کارکنان، مدیریت میزان خدمات ارائه داده شده، مدیریت هزینه‌ها و سایر موارد مرتبط، همه در دایره بهره‌وری کسب و کارهای آنلاین می‌گنجد.

تئوری پنجم: ارزیابی- شناخت نقاط ضعف و قدرت

تجزیه و تحلیل نقاط مثبت و منفی یک کسب و کار سبب می‌شود که بدانید کجا و چطور تغییر ایجاد کنید تا از قافله دنیای مجازی جا نمانید. فرایند کاری‌تان را بسنجید. میزان صرف سرمایه و در مقابل بازده خدمات‌تان را مورد بررسی قرار دهید. برای رشد کسب و کارتان حتی برنامه‌های جدید پیاده سازی کنید.

تئوری ششم: آموزش و ارتباطات

شما می‌توانید به عنوان مدیر یک کسب و کار آنلاین با کارکنان خود در ارتباط بوده و به سطح دانش و مهارت آنها بیفزایید. روابط کارمند و مدیریت، مبتنی بر اعتماد و اعتبار متقابل است. در نتیجه تا حد امکان با استفاده از دانش روز برای پیشبرد و بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، بایستی میزان پیشرفت دانش و مهارت کارکنان برایتان حائز اهمیت باشد.

تئوری هفتم: ایجاد تغییرات مثبت در کسب و کار

هر تغییری ناخواسته، مقاومت به وجود می‌آورد. برای افزایش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، نیاز به یک سری تغییراتی است. هر چند که این تغییرات بایستی بسیار برنامه‌ریزی شده باشد تا به بیراهه کشیده نشود. سیستم‌های کسب و کار با توجه به ماهیت‌شان، تا حدی محافظه کار هستند. در واقع تنها به ارائه خدمات تکراری روی می‌آورند و مدام همان‌ها را اجرا می‌کنند. در نتیجه با توجه به تمامی موارد گفته شده، تغییر در برخی از بخش‌های سیستم سبب ارتقاء کسب و کار آنلاین می‌شود.

چگونگی استفاده از ابزارهای بهره‌وری آنلاین؟

موفقیت در هر کسب و کاری مستلزم صرف زمان، صرف بودجه و کسب مهارت‌های نوین است. در عصر حاضر، جهت سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، از ابزارهای بهره‌وری استفاده می‌شود. این ابزارها علاوه بر آنکه میزان کیفیت وب سایت شما را مورد بررسی قرار می‌دهند، به شما این امکان را می‌دهد تا شرایط افرادی که عینا در پروژه‌های مشابه مشغول به کار هستند را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهید. علاوه بر آن به اعضای تیم شما اجازه می‌دهد تا بر روی یک پلتفرم، اطلاعات و برنامه‌های کاری مخصوص به پروژه‌های کاری شان را به طور یکجا ذخیره نمایند. در این بخش به برخی از ویژگی‌های ابزارهای بهره وری جهت پیشبرد اهداف کسب و کارهای اینترنتی می‌پردازیم.

ویژگی‌های ابزارهای بهره‌وری آنلاین عبارتند از:

 

۱. بهبود سریع کیفیت

صرف نظر از آنکه صاحب چه نوع کسب و کاری در فضای دیجیتالی هستید، ابزارهای بهره‌وری سبب افزایش کیفیت کاری شما می‌شود. از این طریق شما می توانید در یک پلتفرم واحد، تمامی جلسات کاری، اطلاعات، پروژه‌ها و سایر موارد را با کارکنان خود به اشتراک بگذارید. در واقع تمامی این امکانات در بستر فناوری و اپلیکیشن‌های تحت وب انجام می‌شود.

۲. ایجاد میز کار برای کارمندان حتی از فرسنگ‌ها فاصله

ایجاد داشبورد واحد برای کارکنان بر روی یک پروژه یکسان سبب می‌شود که حتی به طور مجازی برای کارمند خود یک میز کار ایجاد به وجود آورید. برای نمونه ابزارهایی نظیر Google Docsو Spreadsheet به کارکنان این اجازه را می‌دهد تا از موقعیت‌های مکانی گوناگون بر روی یک داکیومنت واحد کار کنند. حتی با اجرای Google Hangout امکان چت و برقراری تماس میان کارکنان ایجاد می‌شود.

سهولت در پیشبرد اهداف کاری با استفاده از ابزارهای بهره‌وری

۳. امکان ذخیره تمام اطلاعات و داده ها به طور یکجا و منظم

نگهداری تمام اطلاعات و داده‌ها برای تمامی اعضای تیم در یک پلتفرم واحد امکان‌پذیر است. تا قبل از این امکان ارسال فایل تنها از طریق ایمیل انجام می‌شد اما با توجه به استفاده از ابزارهای بهره وری در کسب و کارهای آنلاین می‌توان به راحتی به داد و ستد اطلاعات دست یافت.

۴. امکان گزارش برای پیشرفت پروژه‌ها

ارائه گزارش‌های کاری با استفاده از ابزارهای بهره‌وری از دیگر فواید این سیستم محسوب می‌شود. بدین ترتیب مدیران به واسطه دریافت گزارش‌ها امتیازاتی را برای کارکنان خود تعیین می‌کنند که سبب پیشروی و بهبود فرایند کاری می‌شود.

جمع بندی
سنجش بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، امکانات بسیار ویژه‌ای را در اختیار صاحبان مشاغل قرار می‌دهد. اگر کسی یک کسب و کار سنتی را شروع کند، انتظار دارد تا یکی دو سال اول به نقطه نسبتا قابل قبولی برسد و در پنج سال اول به سرمایه گذاری اولیه خود دست پیدا کند. اما وقتی فردی وارد کسب و کار بازاریابی شبکه‌ای می‌شود، انتظار دارد در ماه اول به سرمایه گذاری خود دست یابد، در ماه دوم به سودآوری برسد و در ماه سوم ثروتمند شود. و وقتی چنین نشود، این بازاریابی شبکه‌ای است که سرزنش می‌شود. در نتیجه حداقل‌ترین مزیت بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین، واقع گرایی و از بین بردن انتظارات عجیب و غریب است.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیازات / 5. تعداد نظر:

اولین نفری باشید نظر میدهید

2 فکر در مورد «سنجش میزان بهره‌وری در کسب و کارهای آنلاین+ ۴ ابزار کاربردی»
  N.T ۳ شهریور ۱۴۰۱

  سودمند بود

  پاسخ
   احمدرضا رنجبر ۲۶ شهریور ۱۴۰۱

   سپاس از لطف شما.

   پاسخ
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میخواهید بدانید، در مورد ما چه میگویند؟

بیانیه چشم‌انداز شرکت میرکاوب: معتمد ترین شرکت ارائه دهنده خدمات مبتنی بر وب در ایران و خاورمیانه، با کیفیت مثال‌زدنی و تجربه‌ای لذت‌بخش تا سال 1405

ارتباط باما

مازندران، آمل، خیابان امام خمینی، آفتاب58
اپلیکیشن پرتال مشتریان
تمامی حقوق این سایت برای شرکت میرکا روناک کاسپین محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
کتابچه راهنمای استفاده از بهترین تاکتیک ها برای رشد برند آنلاین شما👌

نام و شماره تماس خودتان را وارد کنید