چرا سایت‌های املاکی زیادی ورشکست شدند؟

چرا سایت‌های املاکی غالبا با شکست روبرو می‌شوند؟ پرسشی که احتمالا به ذهن هر مشاور املاکی می‌رسد. بازار خرید و فروش ملک همیشه جزء رویدادهای پرتلاطم شناخته شده است. یک بازار فوق‌العاده غیر قابل پیش‌بینی و در عین حال پر رقیب. در این میان بسیاری از سایت‌های املاکی در
با ما در ادامه همراه باشید
این مطلب توسط تیم محتوا میرکاوب و به قلم آرزو مظلوم ساکی نوشته شده است.
do really real state websites fail?

چرا سایت‌های املاکی غالبا با شکست روبرو می‌شوند؟ پرسشی که احتمالا به ذهن هر مشاور املاکی می‌رسد.

بازار خرید و فروش ملک همیشه جزء رویدادهای پرتلاطم شناخته شده است. یک بازار فوق‌العاده غیر قابل پیش‌بینی و در عین حال پر رقیب. در این میان بسیاری از سایت‌های املاکی در موج سواری بازار ملک، حرفه‌ای شدند. اما در مقابل بسیاری از سایت‌های املاکی با سر به زمین خوردند. البته ناگفته نماند که بازار ملک از جمله بازارهایی نیست که به ماجرای شانس تکیه زده باشد. آنچه که در بازار املاک پیشرو است، همگام شدن با بازاریابی دیجیتال است. به همین دلیل برخورداری از طراحی سایت املاکی قوی و حرفه‌ای بر سر زبان‌هاست.

در ادامه با ما همراه باشید تا به شکل تخصصی‌تری با این مقوله آشنا شوید.

why real state websites fail

در ادامه می‌خوانیم؛

ضرورت طراحی سایت املاکی چیست؟

اهمیت تعیین اهداف مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی

اهمیت‌های تعیین اهداف مارکتینگ کدامند؟

اهمیت تعیین پلن‌های مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی

پلن‌ها و استراتژی‌های مارکتینگ کدامند؟

اهمیت تعیین بودجه قبل از طراحی سایت املاکی

دلایل شکست سایت‌های املاکی چیست؟

راهکارهای کلیدی برای جلوگیری از شکست سایت‌های املاکی

ضرورت طراحی سایت املاکی چیست؟

دسترسی آسان به اینترنت سبب شده که مشتریان برای انتخاب و خرید ملک دست به دامن جستجو در موتور گوگل شوند. دسترسی به یک سری اطلاعات مختصر درباره ملک مورد نظر خواسته تمام افراد است. این اطلاعات غالبا شامل تصاویر ملک، موقعیت ملک، متراژ، امکانات و انشعابات آن است. به همین جهت طراحی سایت املاکی برای تمامی مشاوران املاک از اهمیت بسیاری برخوردار است. اما موضوع به همین جا ختم نمی‌شود. چرا که شما به عنوان مشاور املاک یا صاحب یک مجموعه املاک اهداف بزرگ‌تری دارید. این اهداف شامل جذب مشتری، بازاریابی تبلیغاتی و پیشی گرفتن از سایر رقبا است. بنابراین قبل از آنکه به فکر طراحی سایت املاک باشید، باید نوع کسب درآمدتان را مشخص کنید. در واقع نوع کسب درآمد همان تعیین مدل‌های تبلیغاتی و بازاریابی است.

اهمیت تعیین اهداف مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی

شاید بازاریابی دیجیتال در حوزه املاک ساده به نظر برسد. اما تا هنگامی که اهداف مارکتینگ خود را مشخص نکنید، نمی‌توانید سایت املاک موفقی داشته باشید. تعیین اهداف مارکتینگ برای طراحی سایت املاکی از جمله پارامترهای اصلی است. به طوری که غالب سایت‌های املاکی به دلیل عدم مشخص کردن اهداف بازاریابی دچار ضررهای جبران‌ناپذیری شدند. در نتیجه قبل از آنکه به فکر طراحی سایت املاکی باشید، باید سطح خواسته‌ها و انتظارات خود را مشخص کنید.

 برنامه‌ریزی کنید و بر اساس اولویت‌های مرتبط با پلن‌های مارکتینگ حرکت کنید. تنها در این صورت است که می‌توان موفقیت سایت املاکی را تا حدودی تضمین شدنی خواند. در غیر این صورت تصمیم برای اجرای مدل‌های تبلیغاتی و تعیین نوع کسب درآمد پس از طراحی سایت، راه به جایی نمی‌برد.

برای درک بهتر نمونه سایت‌هایی مانند سایت ملکینو، سایت رویای شمال، سایت املاک شهابی، سایت املاک واز و نمونه‌هایی از این قبیل همه جزء سایت‌های ورشکسته هستند. علت شکست اینگونه سایت‌ها کاملا مشخص است. چرا که هدف مارکتینگ مشخصی نداشتند. از سوی دیگر به دلیل عدم چیدمان برنامه بازاریابی هدفمند، نتوانستند آنطور که باید در فضای رقابتی املاک قد علم کنند.

در مقابل نمونه‌ سایت‌های ورشکسته، می‌توان نگاهی به سایت‌های موفق نیز انداخت. از جمله طراحی سایت املاکی موفق می‌توان به سایت مستر ملک اشاره کرد. یک وب سایت حرفه‌ای و پر بازده در حوزه املاک که بازدیدکنندگان بسیاری دارد. یکی از پارامترهای موفقیت سایت مستر ملک، طراحی دقیق بازاریابی مانند تولید محتواهای با کیفیت، سئو، تبلیغات مختلف نظیر تبلیغات بنری، تبلیغات همسان و … است.

در نتیجه تعیین اهداف مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی بسیار حائز اهمیت است. بدون تعیین اهداف مارکتینگ، طراحی سایت املاکی نمی‌تواند موفق باشد.

 برای درک بهتر در ادامه به برخی از اهمیت‌های تعیین اهداف مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی اشاره می‌کنیم.

اهمیت‌های تعیین اهداف مارکتینگ کدامند؟

why most of the real state websites fail?

تعیین بازار هدف

تعیین بازار هدف می‌تواند به شما کمک کند تا بهترین راهبرد را برای جذب مشتریان به سایت خود پیدا کنید. با شناخت دقیق بازار هدف و نیازهای آن، می‌توانید بهترین محتوا، طرح و امکانات مورد نیاز را برای سایت خود ارائه دهید.

تعیین هدف‌های بازاریابی

 با تعیین هدف‌های بازاریابی، می‌توانید بر روی رسیدن به اهداف مشخص متمرکز شوید. این هدف‌ها می‌توانند شامل افزایش ترافیک سایت، افزایش فروش، جذب مشتریان جدید و بهبود تجربه کاربری باشند.

بهبود تجربه کاربری

تعیین هدف‌های مشخص در بهبود تجربه کاربری بسیار موثر است. با شناخت دقیق نیازهای کاربران، می‌توانید طراحی و ساختار سایت را به راحتی بهبود دهید. به طوی‌که کاربران به راحتی بتوانند به اطلاعات مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنند. بدین ترتیب تجربه کاربری بهتر و بازخورد بالاتری از سوی مشتریان‌تان خواهید داشت.

بهینه‌سازی سئو

 با تعیین هدف‌های بازاریابی، می‌توانید بهینه‌سازی سئو را برای سایت خود برنامه‌ریزی کنید. با شناخت دقیق کلمات کلیدی مرتبط با بازار هدف، می‌توانید محتوای بهینه برای سایت خود ارائه دهید. در نتیجه رتبه سایت‌تان در نتایج جستجو نیز ارتقاء داده می‌شود.

اهمیت تعیین پلن‌های مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی

منظور از تعیین پلن‌های مارکتینگ، شناسایی استراتژی‌های موثر و کاربردی است. احتمالا شما هم بارها با انواع سایت املاکی روی به ورشکستگی مواجه شده‌اید. سایت‌هایی که هیچ‌گونه پلن مارکتینگی برای ادامه مسیر خود ندارند. به معنای ساده‌تر می‌توان تعیین پلن‌های مارکتینگ را در شناسایی بازار هدف، نحوه بازاریابی دیجیتالی، تجربه کاربری و شناخت رقبا خلاصه کرد. البته سایر پارامترها را نیز در بر می‌گیرد که ما فقط به برخی از آن اشاره کردیم. در نتیجه پیش از آنکه به فکر طراحی سایت املاکی باشید، باید برنامه بازاریابی‌تان را مشخص کنید.

در بخش قبلی به سایت مستر ملک به عنوان یکی از موفق‌ترین طراحی سایت املاکی اشاره کردیم. بهره‌مندی از مدل‌های تبلیغاتی مختلف در طراحی سایت مستر ملک سبب شد تا به برندینگ در حوزه املاک تبدیل شود. در واقع موفق‌ترین انواع طراحی سایت املاکی، سایت‌هایی هستند که به برندینگ خود توجه داشتند. برندینگ و مشتری مداری راهی برای شناخته‌تر شدن در حوزه املاک و پیشی گرفتن از سایر رقبا است.

برای نمونه سایت مستر ملک مزایای بسیاری برای مشتریان خود فراهم کرده است. این مزایا شامل در اختیار گذاشتن اطلاعات دقیق درباره جزئیات ملک، موقعیت ملک، جاذبه‌های گردشگری اطراف ملک و حتی امکانات موجود است. بدین ترتیب مشتریان با مراجعه به سایت به راحتی می‌توانند اطلاعات کافی درباره تمامی جزئیات ملک به دست آورند. در نتیجه تجربه کاربری بالایی در مشتریان و بازدید کنندگان سایت به وجود می‌آید.

پلن‌ها و استراتژی‌های مارکتینگ کدامند؟

با توجه به توضیحات داده شده از جمله استراتژی‌های مارکتینگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد؛

  • تعیین موقعیت مکانی در گوگل
  • پیاده‌سازی وب سایت جذاب و کاربر پسند
  • درج محتوا و اطلاعات تکمیلی به همراه تصاویر ملک
  • درج اطلاعات تکمیلی درباره جاذبه‌های گردشگری اطراف ملک
  • درج اطلاعات مرتبط با امکانات شهری
  • جمع‌آوری نظرات و بازخورد مشتریان
  • ارسال بازاریابی پیامکی
  • استفاده از تبلیغات کلیکی، گوگل ادز، تبلیغات بنری، تبلیغات همسان و …

اهمیت تعیین بودجه قبل از طراحی سایت املاکی

یکی دیگر از عوامل مهم در موفقیت طراحی سایت املاکی، اهمیت تعیین بودجه است. معمولا سایت‌های املاکی برآورد زمانی خوبی دارند. این برآورد زمانی مرتبط با اجرای پلن‌های موثر، ارائه برنامه‌های تبلیغاتی، نتیجه‌بخشی سودمند با تعیین بودجه مورد نظر است. این بدین معناست که قبل از آنکه قصد طراحی سایت املاکی داشته باشید، بایستی بودجه خود را برای پیاده‌سازی بازاریابی دیجیتال و تبلیغات آنلاین مشخص کنید.

دلایل شکست سایت‌های املاکی چیست؟

در بخش‌های قبلی به ۳ پارامتر اصلی تعیین اهداف مارکتینگ، تعیین پلن‌های مارکتینگ و تعیین بودجه اشاره کردیم. در واقع این موارد،۳ پارامتر تاثیرگذار برای موفقیت طراحی سایت املاکی است. در این بخش از نگاه دیگری به دلایل شکست انواع سایت املاکی می‌پردازیم.

رقابت شدید

 صنعت املاک یکی از بزرگترین صنایع در جهان است و هزاران سایت املاکی وجود دارد. رقابت بین این سایت‌ها بسیار شدید است و همه سعی می‌کنند با ارائه خدمات بهتر و یا قیمت‌های مناسب، مشتریان را جذب کنند. این رقابت می‌تواند منجر به شکست سایت‌هایی شود که نتوانند در بازار، با موفقیت بازی کنند. در این خصوص اغلب مشاوران املاک گزینه‌های خود را به دست سایت‌های وسطه‌گر می‌سپارند که قطعا کار را خراب‌تر می‌کند. چرا که سایت‌های واسطه‌ای معمولا با هجوم گزینه‌های مختلف از سوی دفاتر املاک روبرو هستند. طبیعتا آگهی تبلیغاتی ملک شما در میان توده‌ای از آگهی‌های مختلف املاکی گم و پنهان است. در نتیجه پیشنهاد ما به شما راه اندازی یک وب سایت اختصاصی است. شما می‌توانید برای معرفی خدمات و فروش املاک مورد نظرتان از یک پلتفرم اختصاصی بهره‌مند شوید.

مشکلات فنی

همانند دیگر سایت‌ها، سایت‌های املاکی نیز ممکن است با مشکلات فنی مواجه شوند. این مشکلات می‌تواند شامل خطای کد، مشکلات سرور و یا اشکال در پایگاه داده باشد. بنابراین پیشنهاد می‌شود که طراحی سایت خود را به صورت کدنویسی اختصاصی طراحی کنید. نوع طراحی سایت تا حد بسیار زیادی در جلوگیری از مشکلات فنی موثر است. برای نمونه با استفاده از طراحی با کدنویسی اختصاصی، تا حد بسیار زیادی از وجود اختلالات فنی جلوگیری می‌شود. متاسفانه بسیاری از متقاضیان برای صرفه‌جویی در هزینه‌های طراحی سایت، وردپرس را انتخاب می‌کنند. در حالی‌که وردپرس قابلیت‌های ویژه و حتی کافی در اختیارتان قرار نمی‌دهد و تنها کار راه انداز است.

نامناسب بودن طراحی سایت

 طراحی نامناسب سایت باعث می‌شود که کاربران نتوانند به راحتی به اطلاعات مورد نیازشان دسترسی پیدا کنند. در نتیجه باعث از دست دادن مشتریان و کاهش ترافیک سایت می‌شود. در طراحی سایت املاکی باید تمامی اطلاعات، جزئیات دقیق ملک به همراه تصاویر و یا حتی بارگذاری ویدیو لحاظ شود. چرا که بازدیدکنندگان تمایل به دیدن ملک مورد نظر و دریافت اطلاعات تکمیلی دارند. در صورت نقص طراحی سایت، درج تصاویر بی‌کیفیت و توضیحات ناکافی امکان روبرو شدن با ریزش بازدیدکنندگان وجود دارد.

صرف هزینه پایین

 راه‌اندازی یک سایت املاکی هزینه بسیاری دارد. اگر سایت نتواند منابع مالی لازم را برای رشد و توسعه پیدا کند، به شکست منتهی می‌شود. همانطور که اشاره شد یکی از اصلی‌ترین پارامترهای اصلی برای طراحی سایت املاکی، تعیین بودجه است. عدم تعیین بودجه مشخص برای راه اندازی یک طراحی قوی و حرفه‌ای منجر به شکست می‌شود. توجه داشته باشید که صرف هزینه‌های کم برای طراحی سایت املاکی به معنای امکانات کمتر است.

نبود استراتژی بازاریابی مناسب

شاید یک سایت املاکی دارای بهترین خدمات باشد، اما تبلیغات بازاریابی درستی نداشته باشد. طبیعتا در این شرایط قادر به اطلاع‌رسانی دقیق و اصولی به مشتریان نخواهد بود. در نتیجه احتمال از دست دادن بازار برای این سایت وجود دارد و نتیجه آن شکست است.

راهکارهای کلیدی برای جلوگیری از شکست سایت‌های املاکی

حالا سوال اینجاست که راهکارهای کلیدی و پیشنهادی چیست!؟ تا به اینجای مطلب به خوبی با دلایل شکست برخی از سایت‌های املاکی آشنا شدیم. حتی به برخی از راه حل‌های کاربردی نیز اشاره کردیم. در این بخش به سایر راهکارهای کلیدی برای جلوگیری از شکست طراحی سایت املاکی می‌پردازیم.

 بهینه‌سازی سرعت سایت

 سرعت بارگذاری سایت املاکی بسیار مهم است و می‌تواند تأثیر قابل توجهی در تجربه کاربری داشته باشد. برای جلوگیری از شکست سایت، بهینه‌سازی سرعت سایت با استفاده از تکنیک‌هایی مانند بهینه‌سازی تصاویر، استفاده از شبکه توزیع محتوا (CDN) و بهینه‌سازی کد و پایگاه داده می‌تواند مفید باشد.

ارائه خدمات بهتر به مشتریان

 ارائه خدمات بهتر و متنوع‌تر به مشتریان، باعث جذب بیشتر مشتریان می‌شود. در نتیجه به افزایش ترافیک و فروش سایت کمک می‌کند.

به روزرسانی محتواها

به روزرسانی محتوا بر روی سایت املاکی، به حفظ جذابیت و جذب مشتریان جدید کمک می‌کند. برای نمونه انتشار مقالات وبلاگ، پست‌های مرتبط با بازار املاک، به روزرسانی اطلاعات ملک، قیمت‌ها و اضافه کردن ویژگی‌های جدید به سایت، بسیار موثر است.

استفاده از ابزارهای تحلیلی

استفاده از ابزارهای تحلیلی مانند Google Analytics و SEMrush، به شناخت بهتر بازار و رفع نواقص سایت کمک می‌کند. این ابزارها به شما اطلاعاتی مانند ترافیک سایت، کلیک‌های تبلیغاتی، کلیدواژه‌هایی که کاربران استفاده می‌کنند و همچنین میزان بازگشت کاربران به سایت را ارائه می‌دهد.

تبلیغات موثر

 استفاده از تبلیغات موثر برای جذب مشتریان جدید و افزایش شناخت سایت املاکی نیز بسیار مفید است. تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، تبلیغات مستقیم، تبلیغات اینترنتی و تبلیغات گوگل، فقط نمونه‌هایی از تبلیغات موثر هستند.

جمع‌بندی

به طور کلی، تعیین اهداف مارکتینگ قبل از طراحی سایت املاکی، می‌تواند به بهبود کارایی و موفقیت سایت کمک کند.

تمامی سایت‌های ذکر شده در این مطلب و حتی سایت موفق مستر ملک همه نمونه پروژه‌های شرکت میرکاوب هستند. از دیگر نمونه پروژه‌های موفق در کارنامه شرکت میرکاوب می‌توان به سایت آقای ملک در مازندران و سایت دس به دس در تهران اشاره کرد. تیم مجرب میرکاوب دارای کوله‌باری از تجربه در زمینه طراحی سایت به خصوص طراحی سایت املاکی است. چرا که در این مسیر هم نظاره‌گر نابودی سایت‌ها بوده است و هم تماشاگر سایت‌های املاکی موفق. آیا شما هم قصد طراحی سایت املاکی حرفه‌ای دارید؟ آیا می‌خواهید از تجربیات تیم میرکاوب بهره ببرید؟ پس منتظر چه هستید! می‌توانید همین حالا با کارشناسان میرکاوب در تعامل باشید.

چقدر این پست مفید بود؟

میانگین امتیازات / 5. تعداد نظر:

اولین نفری باشید نظر میدهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

میخواهید بدانید، در مورد ما چه میگویند؟

بیانیه چشم‌انداز شرکت میرکاوب: معتمد ترین شرکت ارائه دهنده خدمات مبتنی بر وب در ایران و خاورمیانه، با کیفیت مثال‌زدنی و تجربه‌ای لذت‌بخش تا سال 1405

ارتباط باما

مازندران، آمل، خیابان امام خمینی، آفتاب58
اپلیکیشن پرتال مشتریان
تمامی حقوق این سایت برای شرکت میرکا روناک کاسپین محفوظ است. نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
کتابچه راهنمای استفاده از بهترین تاکتیک ها برای رشد برند آنلاین شما👌

نام و شماره تماس خودتان را وارد کنید